wtorek, 12 marca 2013

5. WTORKOWE CZYTANECZKI - Co robimy?Dzisiaj krótko o sposobie na chwile, kiedy to dziecko zaczyna "roznosić" a my mamy pustą głowę i nerwy w strzępkach. Różnie można takie sytuacje rozwiązać a to jeden ze sposobów, wykorzystywany u nas w domu - no i czytanie przy tym też się pojawia!
Otóż w takiej chwili mówię: "Idziemy do pudełka po pomysł!" Idziemy. Bierzemy pudełeczko z półki. Poniżej, na zdjęciu, to tajemnicze pudełeczko :


Następnie otwieramy pudełeczko i losujemy spośród znajdujących się tam karteczek jedną. Są to karteczki z wypisanymi czynnościami (czasownikami). Synek czyta, co tym razem udało się wyszperać i już ma plan na najbliższy czas. Często robimy to "coś" razem.
Sama czynność losowania wyzwala zwykle radość niesamowitą więc humory się poprawiają wszystkim.
No i ćwiczymy czytanie: Makuś sam odczytuje najważniejszą karteczkę - albo sylabami, albo globalnie.
Oto karteczki:Pomyślałam, że podobnie można ćwiczyć czytanie globalne czasowników np.: wrzucamy do pudełka kilka czasowników: te, które akurat ćwiczymy np. MYJE; PIJE; JE; ŚPI; CZYTA; STOI; SIEDZI, LEŻY; IDZIE, następnie bierzemy lalkę i misia i losujemy dla nich czynność, która mają naśladować i np. mamy: LALA (MIŚ) SIEDZI, MIŚ IDZIE (to podpowiedź dla siostrzyczki Ani W.).
Poniżej lista zajęć (czasowników) z karteczek, które mamy my w pudełeczku (spisałam na jedną kartkę, bo na małych ciężko było sfotografować:
Życzę miłej zabawy!
Witam Kasię w okieneczku:-) - w Londynie byłam, jak byłam piękna i młoda. Muszę pojechać raz jeszcze, z innej perspektywy spojrzeć!

14 komentarzy:

 1. Elu, super pomysł! I łatwy w obsłudze, że tak się wyrażę:) Jutro startuję i przyznam, że jestem bardzo ciekawa efektów...Moc pozdrowień zza miedzy:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Olu! Powodzenia! Że się tak wyrażę: proste to ;-) więc fajnie będzie!

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny pomysł!!!!chetnie skopiuję:)u nas ostatnio furorę robi ciastolina i kasza manna (sic!)pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł!:) Dziękujemy:) Na pewno zastosuje, bo ostatnio mało pomysłów na zabawy:) Globalnie na pewno się tak pobawimy, bo u nas to ciągle tak średnio z tymi globalnymi:)
  Kiedyś już bawiłam się z nią podobnie w kalambury, na jednym pudełku napis KTO? i w środku karteczki: lala, miś, babcia, kot, lord(nasz pies), krowa itp, a na drugim pudełku CO ROBI? i czasowniki stoi, siedzi, je, śpi itp. mała losowała, ja pomagałam w razie potrzeby odczytać, Gabi pokazywała, a babcia zgadywała. Śmiechu było!
  A nieoczekiwanym hitem okazała się zabawa ze światłami drogowymi, ja miałam kartki z napisem GABI STOI, GABI IDZIE. Mała latała po pokoju z zielonym kółkiem w górze jak pokazywałam kartkę gabi idzie, a jak zmieniałam na gabi stoi to musiała zastygnąć bez ruchu:)

  Więc teraz będzie reaktywacja globalnych ,i startujemy z pomysłem od Pani:)

  Ostatnio bawiłyśmy się w kawiarnię i oczywiście okazała się strzałem w 10! Mała czytała każdemu co może zjeść w naszej kawiarni U GABI, i do tego jeszcze pisała zamówienia jak zawodowa kelnerka:D Dziękujemy za pomysł:D

  Maksio potrafi wszystkie karteczki odczytać? A te co niepodkreślone globalnie? Szacun;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu - zabawa w kalambury to super pomysł! My bawiliśmy się z samymi rzeczownikami, nie pomyślałam, żeby dodać rzeczowniki. Dzięki za podpowiedź ;-)

   Usuń
  2. Elu świetne to pudełko! Chyba musimy sobie takie zorganizować ;-)

   Usuń
  3. Aniu! Powodzenia. Fajny pomysł z ruchem drogowym:-) A kalambury - przednia zabawa, ale niekiedy dla dzieci za trudna. Trzeba wyczuć stopień trudności i jest fajnie! Pomyślę, żeby nagrać jakisik filmik z kalamburami:-)

   Usuń
  4. Magdo - daj znak czy u Was się sprawdziło "pudełko".

   Usuń
  5. Aha - Aniu - Makuś czyta co się da sylabami (bo lubi) a czasami mu utrudniam i kiedy nie są oczywiste sylaby otwarte, zostawiam - liczę na globalne czytanie... Nie wszystkie czyta samodzielnie !!(dwuznaki np.) podpowiadam mu wtedy, ale niekiedy już poznaje.

   Usuń
 5. O! Jaki "fajowy" pomysł. Idę go zaraz wcielać w życie. Buziole!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sylabo pomysł prosty, ale czasami pomaga w życiu i czytaniu (w jednym)!

   Usuń
 6. cieszy mnie czytanie blogów mądrych ludzi:) ech - jutro wcielam w życie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie też czytam... Znamy kilkoro...:-) ech...
   Dajcie znak, co z "wcielaniem":-)
   Pozdrawiam!!!

   Usuń