O mnie

Prywatnie:


Mieszkaliśmy w Niemczech i mieszkaliśmy w Austrii...
Razem, my Polacy, ja, mąż, nasz synek i dwie córeczki. Codziennie przeżywamliśmy zderzenia z odmienną kulturą, drugim językiem i własną przeszłością. Przeszłość jest naszym filarem, korzeniem i ostoją a teraźniejszość jest Inna. Jest Innym człowiekiem. Całe szczęście Austriacy byli dla nas miłymi, sympatycznymi i otwartymi ludźmi. Z Niemcy, różnie. Ich język... stawał się pomostem do porozumienia; stawał się drugim językiem naszych dzieci. Wydaje się, że blog był i jest jednym z najlepszych sposobów na zapisywanie chwil i słów ważnych, które nakreślają każdego dnia naszą tożsamość. Jest też z pewnością w pewnym wymiarze terapią określania siebie poprzez słowo. Logoterapią. Poszukiwaniem sensu w słowach, w języku, w kulturze.


Zawodowo:


Jestem doktorem językoznawstwa, logopedą, nauczycielem języka polskiego jako obcego. W pracy zawodowej zajmuję się terapią dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej (dzieci z alalią, afazją, niesłyszących, z Zespołem Aspergera, autystycznych, zespołem Downa, z opóźnionym rozwojem mowy, dwujęzycznych).

Propaguję metodę symultaniczno-sekwencyjną wczesnej nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej. Jestem terapeutą Szkoły Krakowskiej. Współpracuję z wydawnictwem WIR. Jestem autorką pomocy edukacyjnych do nauki czytania oraz stymulacji rozwojowej (współautorką serii pt. Moje Sylabki; Moje Układanki oraz Krzyżówek i Zdań Sylabowych, Kategoryzacji, Szeregów i sekwencji, Analizy i Syntezy Wzrokowej, Myślenia przyczynowo-skutkowego). Jestem współautorką projektu od-zabawy.pl i serii Zabawy Tutusia. Interesuję się szczególnie tematyką dialogu - rozmowy jako formy komunikacji, która daje człowiekowi możliwość wyrażania siebie i nawiązywania kontaktu z innymi. Prywatnie jestem mamą Maksymiliana, Alicji i Mileny i jako mama małych dzieci, zainteresowania swoje kieruję dodatkowo w stronę tematu zabawy, różnic kulturowych w traktowaniu dziecka i dwujęzyczności.

Zapraszam wszystkich, którym losy rodzin dwujęzycznych są bliskie, do czytania i komentowania mojego bloga. Zapraszam też wszystkich, którzy mają pytania dotyczące rozwoju językowego dziecka dwujęzycznego - postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Adresy e-mail:
dwujezycznosc.logopedzi@gmail.com
el.lawczys@gmail.com