wtorek, 10 marca 2015

Wtorkowe czytaneczki - Pisanie na kolanie.

Dzisiaj we "Wtorkowych czytaneczkach" opowiem o naszym sposobie na czytanie "przy okazji". W nader nielicznych chwilach "nudy", wyciągam szybko stary kalendarz, który leży na naszym stoliku w salonie. Jest to gruby zeszytowy kalendarz, który kryje naklejkowy świat, opisany naszymi fantazyjnymi tekstami.

Naklejki - gromadzimy je, zbierając w sklepach: i w Austrii, i tu, pojawiają się takowe serie, dotyczące różnorodnych tematów. W Austrii świetna seria dotyczyła kulturowych i przyrodniczych ciekawostek tego państwa - można było się sporo dowiedzieć ;-) Dzieci uwielbiają serie o zwierzętach - wiadomo... i obrazki, które się składają z kilku naklejek. Mamy naklejek (od znajomych też) już sporo... :

W związku z tym polecam!!! - nie wyrzucać - zbierać! Wykorzystać można świetnie!!!

I co robimy? Instrukcja:

1. W chwili mojej "nudy" biorę pudło.

2. Dzieci wybierają naklejki i naklejają je.

3. Piszemy (my piszemy po polsku) - tzn. ja piszę - tekst czasami wymyślam ja, czasami dzieci (teskt dostosowuję do tego, czego mniej więcej akurat uczę czytać dane dziecko). Dzieci czasem po swojemu ozdabiają:

Poniżej naklejki i "teksty" dla Ali (zobaczcie jaka identyfikacja Ali i mamy... szczególnie ujęła mnie za serce przy wilku i gorylach;-)):Poniżej naklejki i "teksty" dla Maksia (jak dojdziecie do ostatniego obrazka to zobaczycie zapowiedź mojego następnego dzieła):

Z zeszłego roku:
Nowsze:
Oto ostatni obrazek:

Zabieram się za tłumaczenie Biblii na teksty sylabowe... a co, niech dzieci czytają!!
...
Żartowałam.

7 komentarzy:

 1. Ty nie żartuj z tą Biblią, znam takich, co na nią czekają!!

  Kasia - Głoska :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest jak człowiek żartuje z poważnych tematów, potem musi się tłumaczyć... Więc co? mam dalej pisać teksty do Biblii?

   Usuń
  2. Tak to jest jak człowiek żartuje z poważnych tematów, potem musi się tłumaczyć... Więc co? mam dalej pisać teksty do Biblii?

   Usuń
 2. Taka Biblia dla dzieci - czemu nie? Już widzę, jak Noe buduje arkę :)
  Moje maluchy chętnie "czytały"
  KasiaG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O to to

   NOE BUDUJE. ZABIERA DO ARKI: PAPUGI, KOTY, WĘŻE, LISY. A nad tym zwierzątka i komiksowo każde mówi po swojemu: KOKO BE MU ME MIAU

   Ela! Pisz! :D

   Głoska

   Usuń
 3. Wróciła pani, pani Elżbieto :-)!! Cudownie!! A co się stało na czwartym obrazku od góry? Alusia się zdenerwowała :-)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyglądać się! Najpierw nawypisywała O OO O ... a potem pomalowała słonia. ;-)

   Usuń