środa, 2 kwietnia 2014

KLUBY TUTUSIA – propozycja formuły spotkań dla rodziców i małych dzieci dwujęzycznych/wielojęzycznych poza granicami Polski oraz w Polsce!

Wiele mam/rodziców maleńkich i małych dzieci, których jednym z języków jest język polski spotyka się w różnych zakątkach kuli ziemskiej. Niekiedy nawet w małych grupkach ale w niepowtarzalnej atmosferze – bo rozmawiają po polsku!!! Rozmawiają, piją kawę, dzieci bawią się. Niekiedy organizują zajęcia zabawowe dla dzieci. To bardzo ważne spotkania. Wielce potrzebne dla zdrowia psychicznego :-), emocjonalnego – móc pobyć ze sobą, porozmawiać… Ważne jest też (niekiedy) czuć się częścią większości.

Wiemy, że wiele takich nieformalnych grup przyjacielskich już jest ale jeszcze ktoś chciałby cos podobnego stworzyć, ale nie wie jak.

Z radością przekazujemy z  Faustyną informację o tym, iż ruszamy oficjalnie z programem KLUBÓW TUTUSIA!!!

KLUBY TUTUSIA to będą miejsca, na całym ogromnym świecie;-), gdzie spotykają się, lub zechcą się spotykać mamy/ rodzice małych dzieci polskojęzycznych. Pamiętajcie, iż kontakt z językiem polskim zaczyna się od narodzin, nie od pójścia do szkoły!

Zastanawiamy się, czy nie zechcieliby takich klubów w swoich własnych, ojczystych językach tworzyć rodzice, obcokrajowcy w Polsce (tu czekamy na wypowiedzi osób z Polski)!!!???

Pierwszy program spotkań tworzyłam w Austrii razem z Asią J.(pedagog) . Umieściłam go potem na blogu i dostałam kilka maili z pytaniami, czy taką ideę spotkań mogą wykorzystać mamy lub nauczycielki w innych krajach.

A dlaczego nie?

Osoby te miały wątpliwości, czy dadzą radę z konstruowaniem programu. Otóż postanowiłyśmy z Faustyną wspomóc pomysłami. Ja podejmuję się pisania programu językowego – co i jak i kiedy uczyć nasze dzieci. Faustyna otoczy program opieką psychologiczną:-) Mam nadzieję Asia J. z Austrii będzie nas wspierać informacjami jak sobie dziewczyny radzą z problemami natury „technicznej” i programowej. Potem mam nadzieję więcej osób z całego świata wspomoże doświadczeniami.

Jak pokazuje doświadczenie – jesteśmy native speakerami, więc nawet samo spotkanie daje wiele naszym dzieciom. Po moim wyjeździe z Austrii dziewczyny radzą sobie same – Asia, pedagog, świetnie odnajduje się w planowaniu programu;-) Obecnie panie mają już swoją grupę na FB, gdzie wymieniają się informacjami o spotkaniach.

Tak naprawdę w wielu miejscach na świecie spotykają się mamy przy kawie i ciastku, żeby porozmawiać i żeby dzieci się spotkały. I o to chodzi!! O to, by spotykać się, aby nasze dzieci widziały inne dzieci i dorosłych mówiących w języku rodzica. Często też mamy małych dzieci potrzebują wymienić się informacjami, doświadczeniami, wątpliwościami. Potrzebują spotkania z osobami z tej samej kultury, aby móc porozmawiać o swoim życiu codziennym z dzieckiem dwujęzycznym, aby znaleźć wsparcie.

Miło nam, iż takie osoby pytają o to, jak to organizujemy i miło nam o tym opowiedzieć.

Za „patrona” KLUBÓW uznałyśmy TUTUSIA – sympatycznego słonika, przyjaciela Jasia – bohatera „ZABAW TUTUSIA”, teczek z zabawami dla małych dzieci, które jakiś czas temu wymyśliłyśmy z razem z Faustyną, kiedy nasze pierwsze dzieci były małe i „chciało się” nam więcej książeczek z pomocnymi zabawami dla dzieci dwujęzycznych. Słonik TUTUŚ zdobył wielu przyjaciół wśród dzieci, zdobył ich sympatię. Dlatego przywołałyśmy go znów do naszych KLUBÓW, bo z nim miło i przyjemnie.


(Logo jest w trakcie powstawania – w przyszłym tygodniu objawi się TUTUŚ dla KLUBÓW TUTUSIA)

Tak więc, jeśli jesteś rodzicem małego dziecka dwujęzycznego, mówiącego też po polsku, zapraszamy Cię do zapoznania się z programem KLUBÓW TUTUSIA - może jest to formuła, która będzie odpowiadała Tobie i innym rodzicom, z którymi się spotykasz. Może skorzystasz z naszych doświadczeń!

W tym momencie działają lub zamierzają ruszyć z działalnością KLUBY w:
- BRUCKL; Austria, (prow. Asia)
- DOURDAN, Francja; (prow. Faustyna)
- Północny LONDYN, Anglia: (prow. Magda)
- Chatham UK, Anglia: (prow. Ewa)
- okolice HALLE; Niemcy: (prow. Ela)
- POITIERS, Francja; (prow. Asia – chętni)
(przepraszam – jeszcze odzywały się do mnie dwie osoby, ale nie mogę się doszukać maili – proszę o kontakt)

Kluby oferują spotkania dla rodziców i ich małych dzieci (wiek od kilku miesięcy). Częstotliwość, godziny i formuła spotkań zależy tylko i wyłącznie od ustaleń rodziców, możliwości i potrzeb. Spotykamy się w domach, przy parafiach, przy szkołach. Gdzie możemy!!!

Program ogólny i językowy prowadzący i rodzice mogą otrzymywać od nas lub tworzyć według własnych potrzeb. Można też prosić ewentualnie tylko o program ogólny lub językowy. Warunkiem uzyskania od nas plików z programem jest jedynie używanie dla spotkań nazwy KLUBU TUTUSIA i powoływanie się na nas w różnych ulotkach informacyjnych, jako twórców pomysłu KLUBÓW.

Na pierwszego i głównego patrona (z względów oczywistych;-) poprosiłyśmy Wydawnictwo WIR:Wydawnictwo na początek proponuje wszystkim uczestnikom kupony rabatowe na pozycje dla dzieci dwujęzycznych, od czasu do czasu konkursy z nagrodami i materiały w PDF do wydrukowania (przykładowe strony z publikacji WIRu).

Uwierzyć trzeba, że stworzenie takiego klubu to nic trudnego – wystarczy znać kilkoro dzieci – dokładnie kilkoro – w takiej grupie najłatwiej się funkcjonuje nieformalnie, łatwo ustala się wszystko, łatwo realizuje program.

Poniżej podam skrócony program dwóch spotkań z Austrii – można zobaczyć jakie to proste, łatwe i przyjemne!!!!

Program ogólny obejmuje – najważniejsze punkty, które można modyfikować według potrzeb i możliwości:
1. ćwiczenia komunikacyjne: rozmowa, dialog
2. zajęcia językowe – wprowadzenie do czytania
3. zabawy ruchowe / piosenki
4. zajęcia motoryczno-plastyczno-językowe
5. zajęcia „kulturowe” – piosenki, tradycje, geografia i historia Polski w wydaniu dla „maluszka – pieluszka”
6. zajęcia logorytmiczne/muzyczne
7. spotkanie rodziców


PRZYKŁADOWY PLAN ZAJĘĆ, z GRUDNIA 2013:
14.10 - 14.25 - Książeczka na "DZIEŃ DOBRY" + dialogi/rozmowy/teatrzyki: na podstawie przeczytanej książeczki dzieci z rodzicami rozmawiały – rodzice próbowali odtworzyć dialogi z książeczki, jako rekwizyty małe kukiełki zrobione przez prowadzącego (Asia zrobiła!); można wykorzystać każdy przedmiot do rozmowy jak np. w Zabawach Tutusia ploteczki ze sobą prowadzą łyżeczka i szczoteczka

14.25 - 14.45 - Zajęcia językowe – wprowadzenie do czytania było to jedno z pierwszych spotkań, więc wprowadzone zostały samogłoski i odgłosy zwierzątek oraz pierwsze sylaby dla starszych chłopców; wraz z kolejnymi zajęciami materiał dla dzieci różnicuje się – nawet bardzo małe dzieci nauczyły się samogłosek – HANIA i ANIA potwierdzicie ? a starsze pierwszych sylabek – Alex!! ;-) Dokładny program językowy – materiał, można otrzymać po deklaracji przyjęcia nazwy KLUB TUTUSIA.

14.50 - 15.00 - przerwa ruchowa dla dzieci...
"Stary niedźwiedź mocno śpi" - powtórka zabawy z poprzednich zajęć (okazało się to tak popularnym wśród dzieci punktem programu, że jeszcze był „Jedzie pociąg z daleka” i „Wlazł kotek na płotek” itp. Z własnego doświadczenia wiem, że w domu, tylko z mamą, zabawy takie nie sprawiają aż tyle frajdy!!! A są baaardzo potrzebne dzieciom, które poznają w ten sposób zabawy polskie)

15.00 - 15.30 – Kreuję swoją wyobraźnię I – zajęcia motoryczno-plastyczno-językowe – przygotowujemy kartki świąteczne dla babci, dziadka, wujka i cioci, przyjaciela lub rodziny w Polsce. (dzieci robią coś, co pozostaje, można zabrać do domu, pokazać innym, ważne jest też wykorzystanie polskich zwrotów pisanych)

15.30 – 15.40 – Kreuję swoją wyobraźnię II – zajęcia motoryczno-plastyczno-językowe Zestawy BALWANEK lub CHOINKA, ŁOŚ ŚWIĄTECZNY!
Zadanie dla dzieci w każdym wieku... pomoc rodzica potrzebna!!!!
15.40 – 15.50 - KOLĘDA: „Przybieżeli do Betlejem pasterze.” (kultura i zwyczaje polskie! – dobieramy do aktualnego „wydarzenia kalendarzowego”)

15.50 - 16.00 „Muzyka, rytm i słowo” - zabawy logorytmiczne – (wykorzystujemy muzyka, jak mamy, jak nie to wystarczą proste instrumenty i proste zabawy: tu było np. naśladowanie kroków zwierzątek),

16.00 - spotkanie z rodzicami (bardzo ważny punkt, wyczekiwany przez rodzicó8., można wymienić się nowościami, informacjami, wątpliwościami; w tym czasie dobrze, by dzieci miały jakieś zabawki…, w lecie mogą biegać po podwórku)

http://dwujezycznosc.blogspot.de/2013/12/spotkanie-polonijne-dzieci-z-karyntii.html :

Ogólny PLAN ZAJĘĆ z 18.01.2014:

1. Zabawa „logorytmiczna” – odgłosy zwierzątek i tańce łamańce ;-)
2. Wierszyk na powitanie – dialog „Kto ty jesteś???“. Następnie próba dialogu mamy i dziecka.
3. Wprowadzenie do czytania, powtórka z ostatnich zajęć plus nowy materiał (pierwsze sylaby i słowa)
4. Kreuję swoją wyobraźnię. ”Zapoznaję się z Polską!”
5. Czas na zabawę – piosenka
6. Piszemy i wyklejamy kartkę dla babci i dziadka: DZIEŃ BABCI I DZIADKA! 21 styczeń!
7. Rozmowa mam: plan dalszej organizacji!!! Nowe pomysły ze strony mam chętnie i mile widziane!


http://dwujezycznosc.blogspot.de/2014/01/spotkanie-polonijne-dzieci-z-karyntii.html

WAŻNE: rodzice, mama lub tata uczestniczą w spotkaniach!

Póki co KLUBY TUTUSIA są nieformalnymi „organizacjami”, zobaczymy, czy zajdzie kiedyś potrzeba zmiany ich statusu.

Czekamy na pytania i zgłoszenia.

Czekam też na potwierdzenia mam z Austrii – iż spotkania są łatwe do zorganizowania i przyjemne:-)

13 komentarzy:

 1. Genialna sprawa :)
  Dzieciakom bardzo przydaje się towarzystwo rówieśników, a mamom czasem jeszcze bardziej ;) Dodać należy, że polski staje się atrakcyjniejszy, gdy można w nim porozmawiać nie tylko z mamą/tatą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TAK!! Nie chodzi o wielką, zorganizowaną grupę. Chodzi o małe, kameralne spotkania! W miłej i sympatycznej atmosferze. I jeśli coś dodatkowego z polskiej kultury - języka przemycimy to wielka sprawa!!!

   Usuń
 2. Witaj Elzbieto - u nas nad jeziorem we Friedrichshafen/ Niemcy przy granicy Austrii i Szwajcarii rozpoczelysmy akurat w tym tygodniu pierwsze spotkanie polskiej grupy zabawowej. Jestem zainteresowana Waszym Programem - na pewno pomoze to nam w przygotowywaniu kolejnych spotkan. Jest tez druga grupa po drugiej stronie jeziora w Konstancji. Powiadomie znajome. Nasza grupe mamy bardzo mieszana, od dziecka trzymiesiecznego do 10 lat. Prosze o dalsze informacje. Na jaki adres mejlowy moge pisac? Z gory dziekuje i pozdrawiam. Justyna.
  P.S. Taka sama wiadomosc napisalam na blogu u Faustyny.

  OdpowiedzUsuń
 3. A my w Austrii spotykamy się jutro :) przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Oczywiście najpierw "nauka" (czytanie literek i sylabek) a potem w nastroju wielkanocnym będziemy czytać bajki, opowiadania, dzieci opowiedzą o Wielkanocy. Będą podchwytliwe pytania i pogadanki z ks. Pawłem i malowanie zawartości koszyczka wielkanocnego(do tego te kredki Elu;). A na koniec szukanie zajaczkow i ognisko! Ogólnie staramy się żeby każda mama brała udział w organizacji. Mamy też Ewe- nauczycielkę muzyki wiec ja również "wykorzystamy" ;) ja zachęcam do organizowania takich spotkań bo to nie tylko korzyść dla maluchów ale też dla mam. Mamy okazję wymienić doświadczenia, rozwiać wątpliwości lub porostu poplotkowac w ojczystym języku a kawa i ciasteczko tez mile widziane. Podpisuje się obiema rękami pod tym projektem i życzę powodzenia. Żadna z nas nie ukrywa Elu ze brakuje nam ciebie w tym wszystkim. Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Aniu! Tak - to ważne, by każda mama "coś" przygotowywała, czujemy się wtedy odpowiedzialne za część "przedsięwzięcia"!! I ważne byśmy mogły rozmawiać ze sobą w swoim języku. Żeby dzieci słyszały, że razem rozmawiamy. Ala pyta o Hanie! JAk widzi takie "mniej więcej" dziecko nieco fiolrtowo ubrane (?) mówi "Hania?" a ja..."nie Aluś nie stety nie Hania". Przejedziecie!!??

   Usuń
  2. Hania jak usłyszy Ala albo czesc/końcówkę wyrazu-ali to przez pół dnia chce do Ali jechać. Może latem by się udało jakoś spotkać jak będziemy w Niemczech. Mam nadzieje ze do tego czasu się zdzwonimy. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Azali, zapraszamy, abyście do nas zawitali. Byśmy byli wytrwali i do lata doczekali...cali...;-)

   Usuń
 4. Nasza "austriacka" grupka powstala jakies kilka miesiécy temu, najpierw jako typowe spotkania na "kawke" a potem wprowadzilysmy teatrzyki i zabawy z myslä o kulturowym i jézykowym wsparciu rozwoju naszych dzieci! Obecnie mamy 8 dzieci w wieku od 1,5 do 6 lat! 3 nowych dzieci byc moze powiekszy nasze gronko! Dzieki fajnym i zyczliwym ludziom mamy dostep do sali nauczynia i zielonego ogrodu, w ktörym nasze dzieci ĺadujä lub rozĺadowywujä swojä energie :)
  Spotykamy sie raz w miesiäcu, uczymy sie jézyka polskiego (wprowadzenie do czytania, pierwsze sylabki i slowa- jest duzo ksiäzek i portali wspierajäcych np. wydawnictwo WIR), spiewamy i gramy na instrumentach ( mama Ewa- nauczyciel muzyki), bawimy sie w zabawy polskie ( mama Ania ma zawsze jakies interesujäce zabawy, chociaz przyznam ze Stary niedzwiedz bije wszystkie zabawy) i jemy ciacha ( mama Stasia robi najlepsze) ;-).
  Takie spotkania nie wymagajä duzo wysilku a dobrych chéci i dla naszych dzieci dajä bardzo duzo! Samo przebywanie wsröd innych polskich dzieci jest w tym przypadku niesamowicie uczäce i wazne!!! Zyczymy innym mamä z innych zakätköw Europy duzo chéci i powodzenia w tworzeniu kolejnych grup!!! Pozdrawiamy , grupka z Austrii :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa... zielony ogród...ciacha Stasi...
   Ala zapamiętała i pokochała zaśpiewaną chyba tylko kilka razy piosenkę "Wlazł kotek na płotek" - nagram Wam - śpiewa z przytupem! Dziękuję za Wasze słowa, bo to ważne, żeby inni czytali, że jest to możliwe!!! I zapłaczę się tu na śmierć za Wami zanim tu stworze porządną grupkę:-) Liczę na kontakt i współpracę:-)

   Usuń
  2. Swiat jest mniejszy niz nam sie wydaje Elu... a teraz w epoce internetu i technologi komputerowej ;) jestesmy w stanie rozmawiac codziennie... z dwöch odleglych zakätköw swiata! my TUTAJ... wy TAM...!!! ;)
   Wiem ze to nie to samo co twarzä w twarz... ale mimo wszystko SUPER ze taka mozliwosc jest! Calusy od dziewczyn !!!!! Papapap

   Usuń
 5. Ach... szkoda, że Dourdan trochę daleko od Paryża jak dla mnie. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czaro - mam nadzieję, że u Was wszystko dobrze! ? i że Klub Tutusia przytupta do Ciebie - tzn. sama go załozysz:-)

   Usuń