wtorek, 27 września 2016

Sierpniowe turnusy wakacyjne dla Rodzin z Dziećmi Dwujęzycznymi (2016).

Ciepło wakacyjnych wspomnień rozpala ciągle w nas energię do wspierania języka polskiego u naszych dzieci dwujęzycznych. Na wakacyjnych Turnusach dla Rodzin z Dziećmi Dwujęzycznymi bawiliśmy się wspaniale a teraz cieszymy sie z owoców tych wakacji.Turnusy zorganizowało SŁOWO (Małgorzta Śliwa i Elżbieta Ławczys).
Przyjechały do nas wspaniałe dzieci i energiczni rodzice. Zmęczyłyśmy nieco wszystkich ale wyjechaliśmy pełni dobrych wrażeń, polskiego klimatu, polskich zabaw i POLSKIEGO JĘZYKA!!!!

Nasze zajęcia językowe nie były lekcyjne, były życiowe ;-) Tak jak zaplanowałyśmy, język polski przekazywany był w zabawie, śpiewie, opowiadaniu, rozmowie, słuchaniu różnych ludzi - w przeróżnych sytuacjach. Cały, merytoryczny program oparty był na pomyśle wprowadzenia podstaw gramatyki języka polskiego w trakcie zabaw i aktywności podczas tych kilku dni pobytu.


Tytuł tegorocznych wakacji: PRZYGODA W POLSCE - NIEPRZYPADKOWE PRZYPADKI - językowo spotykaliśmy się z Mianownikiem, Dopełniaczem, Biernikiem i innymi przypadkami. Rodzice znali "waćpanów" z lekcji gramatyki języka polskiego, tu uzmysławiali sobie sens świadomego kierowania rozwojem jezyka polskiego dzieci, które słabiej mówią po polsku.

Dzieci. Dzieci... bawiły się!!! przypadkowo wpadając, zanurzając się w nieprzypadkowe jednak zabawy. Wszystko miało swój cel, nieprzypadkowy... przypadkowy... Świetna zabawa po polsku z innymi dziećmi i poznanie "takich samych" rodzin i dzieci. Wszystko się udało!!!

Bywaliśmy na wycieczkach, wydeptaliśmy mnóstwo ścieżek, śpiewaliśmy, smażyliśmy kiełbaski na ognisakch, malowaliśmy, wycinaliśmy, szaleliśmy na łąkach, placach zabaw, rzeczkach, basenach, kisiliśmy ogórki, malowaliśmy koniki w Muzeum Zabawek Drewnianyh, motalimy słowiańskie lalki motanki, piekliśmy podpłomyki, doiliśmy kozę. 

Poznawaliśmy się! Poznawaliśmy piękne zakątki w Polsce. Poznawaliśmy po polsku. Mówiono do nas po polsku i o Polsce.

Pisaliśmy dzienniczki z wakacji. Na pamiątkę. Po polsku.Rodzice - najwytrwali rodzice pod słońcem!!!! w nauce polskiego i w wędrówkach i wycieczkach! 

W sierpniu przyjeżdżali do nas goście:
dr Marcin Chorązki z biura edukacji IPN z fantastycznymi zabawami i grami historycznymi;


Dzieci miały mały egzamin, zdany na piątkę:


Gracze podekscytowani, walczyli i walczyli:


Dzieci układały polskie barwy na trawie:

A każda rodzina dostała wspaniałe podarunki (serdecznie dziękujemy!!!):Polskie barwy pozostały z dziećmi, co uwidaczniało się w zabawach:Przyjeżdżał też Teatr Eden - z nowymi spektaklami: "Historia Daniela w jakini lwów" i "Jonasz i wielka ryba";Wydawnictwo WIR - z warsztatami plastycznymi (niezapomniane pizze mandalowe...) i pudłami książek;

Pan Bogdan Ziółkowski- przygrywał nam przepięknie na gitarze przy ognisku (rodzice śpiewali i śpiewali...):
Wydawnictwo Epideixis  - zachwyciło pomysłami na zabawy edukacyne po polsku,

maratończyk Mirek Śliwa zorganizował zawody sportowe;a goście z "Babskich Fanaberii" nauczyli pleść koszyki;


i dziadków przybranych mieliśmy fajnych:


i urodziny mieliśmy:
odwiedziliśmy skanseny, strażaków, pasiekę, chodziliśmy na lody, nad rzeczkę... i tam i owam i...wszystko w sercach pozostało!!!

Będziemy jeszcze pisać o wydarzeniach z wakacji. Teraz pozdrawiamy serdecznie wszystkich i rozpoczynamy oficjalnie plan lekcyjny, roczny ;-)

Rozpoczynamy też zajęcia skypowe z dziećmi i też rodzicami (obcokrajowcami) - szczegółowe informacje w zakładce: Dwujęzyczność CENTRUM TERAPEUTYCZNE lub  wujezycznosc.logopedzi@gmail.com

I na skrzydłach tegorocznych wakacji już niedługo rozpoczynamy planowanie turnusów 2017...
Niebawem pojawi się propozycja turnusów na wakacje 2017 - śledzić warto zakładkę TURNUSY WAKACYJNE dla rodzin z dziećmi dwujęzycznymi

A w najbliższym poście niespodzianka - audycja o naszych wakacjach nagrana przez Olę Sallaberger dla Polskiego Radia w Górej Austrii!!!

3 komentarze:

 1. Dziekujemy serdecznie za wspanialy czas. Czy beda turnusy dla starszych dzieci w 2017?
  My bylibysmy bardzo zaintersowani i chetnie przyjechalibysmy z chlopcami na takie wakacje. Pozdrawiam serdecznie Barbara

  OdpowiedzUsuń
 2. Pozdrawiamy serdecznie Basiu!już widzę oczyma wyobraźni turnus dla starszych dzieci i.... tatusiów... Wy jako modelowy przykład!całusy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pozdrawiamy serdecznie Basiu!już widzę oczyma wyobraźni turnus dla starszych dzieci i.... tatusiów... Wy jako modelowy przykład!całusy!

  OdpowiedzUsuń