wtorek, 22 września 2015

Darmowe materiały do prowadzenia zajęć w grupach i w rodzinie - Kluby Tutusia

Dzisiaj przypominam i polecam materiały do zajęć z małymi dziećmi - w grupie lub w rodzinie. 

Materiały do kilku tematów rozdajemy, wraz z Faustyną, za darmo, już ponad półtora roku wszystkim chętnym, którzy potrzebują takich pomocy. Materiały są przekazywane rodzicowi lub prowadzącemu daną grupę, po zgłoszeniu na adres: faustynamounis@gmail.com lub el.lawczys@gmail.com

Grupy te, jeżeli sobie tego życzą, przyjmują nazwę KLUB TUTUSIAKluby te  to miejsca spotkań dla małych dzieci i ich rodziców przebywających poza granicami Polski. Jest to propozycja skierowana do najmłodszych, nieobjętych jeszcze programem szkolnym, 
lub nie mogących z różnych przyczyn uczęszczać do polskiej szkoły lub przedszkola na obczyźnie. W KLUBACH TUTUSIA mogą się spotykać rodzice/rodziny/mamy z małymi dziećmi lub mogą to być zajęcia prowadzone w jednej rodzinie dla rodzeństwa.

Przypominamy, iż nie są to stricte materiały językowe - do ćwiczeń gramatyki języka polskiego. Są to SCENARIUSZE ZAJĘĆ - czyli pomysły jak spędzić z dziećmi czas, aby móc im język polski przybliżyć. Niektóre materiały językowe zostały tam umieszczone, niektóre trzeba przygotować samemu (według  wskazówek ze scenariusza lub własnych pomysłów). 
Niektórzy z nas mają pomysłów wiele i potrafią przeprowadzić zajęcia bez specjalnych przygotowań, innym takie scenariusze ułatwią życie, gdyż pomysły tam są już zebrane w pewną całość.

To nasze logo, ze słonikiem Tutusiem (rodem z "Zabaw Tutusia"):


W każdym scenariuszu znajdziecie:
1. ćwiczenia komunikacyjne: rozmowa, dialog;
2. zajęcia językowe – wprowadzenie do czytania – propagujemy wśród Klubów czytanie
sylabami;
3. zabawy ruchowe / piosenki;
4. zajęcia motoryczno/plastyczno/­językowe ;
5. zajęcia „kulturowe” – piosenki, tradycje, geografia i historia Polski w wydaniu dla
„maluszka – pieluszka i nieco starszego”;
6. zajęcia logorytmiczne/muzyczne;
7. spotkanie rodziców

Dodatkowo, chcemy się podzielić dobrą wiadomością - dopisałyśmy kilkanaście dodatkowych scenariuszy i całość jest już przygotowywana w wydawnictwie do druku! Cieszymy się bardzo. Będziemy też optować za e-bookiem, aby jak najwięcej rodziców i opiekunów dzieci dwujęzycznych mogło skorzystać.

Wszystkich klubów (spisanych) mamy już prawie 30 - niektóre działają prężnie, niektóre powoli rozkręcają się. Trzymamy kciuki szczególnie za te Kluby, których założycieli piszą nam, że ciężko, że zapał na początku był duży, a potem mało uczestników (no bo jednak trzeba coś robić;-)). To jest bardzo częsty początek - potem jest już tylko lepiej...!!!

Polecamy raz jeszcze 2 darmowe scenariusze:
POZNAJMY SIĘ
ZWIERZĘTA

Patronem Klubów Tutusia jest wydawnictwo WIR, które przygotowało dla nas piękne tablice (na zdjęciu w tle):
  Więcej informacji szczegółowych o Klubach Tutusia:

5 komentarzy:

 1. Może się powtarzam, ale … Klub Tutusia to doskonały pomysł na zainteresowanie dziecka językiem polskim i ojczystą kulturą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo! Powtarzaj, powtarzaj! Zmotywujesz inne mamy i opiekunów ;-)
   Zobaczcie jak radzi sobie Alicja : to jej blog http://elenapopolsku.blogspot.de/
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Kochane Panie. Jest pozno wiec moze cos przeoczylam ale nie widze gdzie zostaly zamieszczone darmowe materialy? dziekuje I pozdrawiam - Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Materiały są wysyłane pocztą mailową. Proszę o adres na el.lawczys@gmail.com

   Usuń
 3. Dziękuje za udział w Link Party w Składzie Dobrych Wartości ;)
  Przy okazji taka ciekawostka, ponieważ parokrotnie w mojej pracy miałem kontakt z polską szkołą w Nowym Jorku ;) Podziwiałem rodziców za to, że chciało im się poświęcać czas w soboty i przyjeżdzać, nieraz z bardzo odległych rejonów.

  OdpowiedzUsuń